Cékla fűszerezése

Tartalomjegyzék

A cékla fűszerezése rendkívül izgalmassá teszi a belőle készült ételeket. Ez főleg azért fontos, mivel a cékla önmagában elég jellegzetes és megosztó ízű alapanyag. Sokan éppen ezért nem is kedvelik. Pedig jól elkészítve, finoman fűszerezve igazán ízletes ételeket lehet készíteni belőle. Ráadásul nagyon egészséges, ezért is fontos lenne minél többet fogyasztani belőle. Hiszen magas a vitamin– és az ásványi anyag tartalma, és sok benne a rost is. Rendszeres fogyasztásával, számos betegség megelőzhető. Nagy előnye, hogy a cékla szezon elég hosszan tart és jól be is tárolható, így ősztől tavaszig – amikor a legnagyobb szükségünk van az immunrendszer erősítésére – könnyedén hozzájuthatunk.

Cékla fűszerezése

A céklának is számos fűszere van, melyeket attól függően használunk, hogy mit készítünk belőle. Ha levesként, főzelékként készítjük, akkor a fokhagyma, kömény, frissen őrölt fekete bors és a különböző zöldfűszerek is remekül kiemeli az ízét. Aki a csípősebb ízeket kedveli bátran használhat mellé chilit és cayenne borsot is. Ha sütve készítjük pár csepp frissen facsart citrom leve is különleges ízhatást ad neki.

Érdemes gazdagon fűszerezni, hiszen a fűszerek kiemelik a cékla sokszor valljuk meg, földesnek ható ízét. Ráadásul, más és más ízhatást érhetünk el általuk.

Cékla fűszerei

Bazsalikom: az olasz – és mediterrán – konyha egyik alap fűszernövénye. Erős antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, de jótékonyan hat az emésztésre is. Kellemetlen szájszag és migrén esetén is hatásos. Rendkívül jól illik paradicsomos ételekhez, mártásokhoz, szószokhoz.

Chili paprika: a chili por és szósz formájában is elérhető. Fő hatóanyaga – mely az erősségéért is felelős – a kapszaicin.

Fokhagyma: a magyar konyha egyik alap fűszernövénye, mely szinte a legtöbb zöldséghez jól illik. Bármilyen sós cukkinis ételbe remekül megállja a helyét. Nemcsak ételízesítő, az egyik legjelentősebb gyógynövényünk is.

Kakukkfű: gyógy- és fűszernövény is, mely hatását elsősorban az illóolajának köszönheti. Gyulladásgátló és vizelethajtó is. A leggyakrabban használt konyhai fűszernövényeink egyike. Elsősorban paradicsomos ételekhez, szószokhoz, mártásokhoz, gombás és tejszínes ételekhez használjuk. De a húsok, halak, semlegesebb ízű zöldségekcukkini, burgonyaízesítésére is kiváló. A bab, borsó, káposztafélék készítésénél az emésztést segítendő használjuk az ízesítés mellett.

Kömény: Egyike a hazai alapfűszereinknek, mely gyógyító hatásokkal is rendelkezik. Elsősorban az emésztéssel kapcsolatos problémáknál – puffadás, görcsölés – hatékony segítség. De étvágyjavító, szélhajtó, görcsoldó is. A köménytea már a babák hasfájását is hatékonyan enyhíti. Fűszerként kihagyhatatlan a gulyásból, a tojáslevesből, a különböző zöldséglevesekből, de a köménymagleves fő összetevője is.

Oregánó: A közönséges szurokfű élénkítő, erősítő és fertőzésgátló hatású is. Leginkább a paradicsomos ételek fűszereként ismert, de tésztás és zöldséges ételek remek ízesítője is. Régen a majoránna alternatívájaként is használták.

Érdemes fűszerezését annak megfelelően változtatni, variálni, hogy milyen ételt készítünk a céklából.

https://hu.wikipedia.org/wiki/C%C3%A9kla

Vissza a kategória cikkeihez